Jesteś tutaj

Strona główna

dzieci w klasieNa temat edukacji w Polsce panują różne opinie. Wszelkie zmiany, jakie zaszły w ostatnim czasie, nie wpłynęły raczej pozytywnie na morale ani nauczycieli, ani rodziców, ani samych zainteresowanych czyli uczniów. Nie da się jednak ukryć – mamy obecnie możliwości kształcenia, jakich jeszcze osoby urodzone w latach '80 mogą współczesnej młodzieży pozazdrościć.

Dostęp do pomocy naukowych jest obecnie praktycznie nieograniczony. W obecnych czasach można pracownię fizyczną czy chemiczną doskonale wyposażyć, zachowując przy tym wszelkie normy bezpieczeństwa. Dzięki temu lekcje będą ciekawsze, a uczniowie bardziej zainteresowani tym, co dzieje się w klasie, a nie w ich smartfonie.

No właśnie... współczesne technologie wymuszają w nas zmianę podejścia do edukacji. Czy w 2017 roku można jeszcze zainteresować dziecko zwykłą interpretacją wiersza, albo przekazywaniem suchych faktów przy pomocy tablicy i kredy? Zdecydowanie nie. Współczesna młodzież przyzwyczajona jest do technologii i odbierania wielu bodźców jednocześnie. Uważam zatem, że wszelkiego rodzaju tablice czy monitory interaktywne to obecnie „must have” nowoczesnej szkoły.

Czy powinniśmy młodych przyzwyczajać do nowych technologii? Ten temat był już tutaj poruszany. Niezależnie jednak od tego, jakie jest nasze zdanie na ten temat, nie da się zaprzeczyć, że tradycyjny model nauczania przestaje być efektywny. Dlatego też trzeba powiedzieć jasno – zamiast tracić czas na nic niewnoszące rozważania na temat spisu lektur czy struktury szkolnictwa, może zacznijmy od odpowiedniego wyposażenia szkół?